Bratislava už po piaty raz ožila umením

Autor: Terézia Nemčáková | 3.10.2014 o 12:03 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  135x

Organizátori tohtoročného Bratislavského art festivalu (BLAF) si znova položili otázku, či je umenie vhodné pre masy. Od štvrtka do nedele ulice starého mesta zaplnia interpréti slovenskej hudobnej scény a jednotlivé slovenské galérie otvoria svoje brány pre širokú verejnosť.

Pre divákov je pripravený široký výber z viac ako 35 výstav v 27 galériách a 40 sprievodných podujatí rozličného charakteru, zahŕňajúce diskusie o umení, vystúpenia slovenských hudobných formácií, art kvíz alebo vzdelávacie programy pre verejnosť všetkých vekových kategórií.

Štvrtkové otvorenie BLAF zahájila skupina  NVMERI na nádvorí Slovenskej národnej galérie, ale aj už každoročný vzdelávací blok. Jeho súčasťou bola i diskusia pod názvom Otvorená situácia pojednávajúca o cene Oskára Čepana pre mladých výtvarných umelcov. Diskusia na tému Umenie pre masy, zase uvedla návštevníkov do problematiky približovania súčasného umenia  širším vrstvám obyvateľstva.

Do projektu sa zapojili okrem stálych partnerov, akými sú napríklad SNG, Slovenská výtvarná únia či Galéria mesta Bratislava, aj pomerne mladá galéria Nedbalka či novovzniknutá Gagarinka. Svoju premiéru zažije i znovuobjavený fenomén „bytových“ iniciatív zo 60-tych rokov akými sú už známa Flatgalery ale i doposiaľ nepoznané Byt č.6 a galéria Žumpa na Zochovej ulici.

Okrem vizuálneho umenia BLAF ponúkne svojim návštevníkom i možnosť knižného bazáru, besedy so spisovateľmi v Berlinke a kníhkupectve SNG Ex Libris alebo bohatý hudobný program sprostredkovaný hudobníkmi z kapiel Tante Elze a Fúzy Múzy.

Piaty ročník BLAF je výnimočný predovšetkým spoluprácou s viedenským festivalom Art UnAnchored konajúci sa na výletnej lodi s tristopäťdesiat členným publikom, plaviacej sa z Tullnu cez Viedeň do Bratislavy a späť.  Na palube sa predvedie sedemdesiatpäť rakúskych a slovenských umelcov z oblasti vizuálneho umenia.

Usporiadatelia sa okrem zodpovedania hlavnej otázky festivalu, či je umenie vhodné pre masy, pokúsia vytvoriť elitný projekt prezentujúci súčasné umenie a prispieť ním k jeho pozitívnejšiemu vnímaniu v radoch širokej verejnosti aj prostredníctvom voľného vstupu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?